Turnaj Ostrava Cup – slušnou přípravou na EYBL

Naše EYBL týmy již mají své první medaile!

Ve dnech 8. – 10. 9. se uskutečnil vůbec první kvalifikační turnaj pro naše EYBL týmy U14, U15, U16. Tomuto turnaji však předcházel kvalifikační tréninkový den, kde se všichni kluci snažili předvést to nejlepší, co v nich bylo. Šikovných borců ovšem bylo tak mnoho, že pouze jeden den hlavním trenérům v rozhodnutí zdaleka nestačil, hráči se tedy střídali v jednotlivých rolích a týmech i v průběhu samotného turnaje tak, aby byli všichni vytíženi co nejvíce.
A jak celý turnaj z pohledu EYBL týmů dopadl?

U16 EYBL – Jelikož kluci hráli kategorii U17, poprat se proti ligovým a extraligovým týmům bylo velice těžké. Nicméně této role se kluci zhostili velice dobře a postupně zlepšujícím výkonem kluci nakonec obsadili na turnaji 5. místo.

U15 EYBL – 1. místo – Ani v jednom z 5. zápasů nenašel náš výběr přemožitele a všechny celky porazil rozdílem třídy. Tedy velká gratulace k prvnímu zlatu! Míříme ale výš  

U14 EYBL – 3. místo – Po vyrovnané tabulce náš tým nakonec skončil na 3. místě. Všichni kluci bojovali, jak nejlépe dovedli a z trošku chaotického basketbalu na začátku, dokázali do konce turnaje vytvořit pod vedením hlavního trenéra Petra Tremla tým, který si zaslouží již za dva týdny bojovat o umístění v maďarské Šoproni.

Postupně budeme přidávat další fotky, videa, rozhovory atd. a to jak z turnaje, tak z kvalifikačního dne. Co se nominací na první výjezdy týče, momentálně jsou stále v práci trenérů, ale budou zveřejněny, co nejdříve.

BK NH Tigers Ostrava na Facebooku!!!

https://www.facebook.com/BK-NH-Tigers-Ostrava-EYBL-project-1897191033631562/?fref=ts

Facebooková stránka BK NH Tigers Ostrava – EYBL project byla vytvořena jako další mediální podpora společného EYBL projektu NH Ostrava a BŠ Praha a navazuje na internetové stránky projektu: http://nhostrava.tygri.eu/ .Na těchto stránkách se budou objevovat jak novinky z dění v mládežnické eurolize, tak realizační výběry jednotlivých týmů, soupisky družstev, rozhovory s našimi i zahraničními hráči, odkazy na on-line a LIVE přenosy, vše co se týče U15 EYBL v Ostravě a mnoho dalšího…

Tygři Praha spolupracují s NH Ostrava

Tygři Praha budou hrát v následující sezoně mládežnickou euroligu EYBL CE

V následující sezoně 2017/2018 se hráči Tygrů v kategorii U14, U15 a U16 zapojí do nejprestižnější evropské mládežnické soutěže EYBL (European youth basketball league). Do projektu vstupujeme jako partner našeho  přátelského  klubu NH Ostrava, který se Eyblu účastnil již v minulém roce. Společně budeme reprezentovat ČR po názvem BK NH Tigers Ostrava. Soutěž se týká kluků 2002,2003 a 2004.

V každé kategorii odehraje složený tým dva turnaje, jeden na podzim 2017 a druhý v lednu 2018. V případě úspěchu na těchto turnajích je možnost postupu do finálové skupiny, eventuálně na tkzv. superfinále. Musíme ovšem podotknout, že i jakékoliv vítězství ve skupině pro nás bude velkým úspěchem, protože soupeřem nám budou nejlepší týmy z věhlasných evropských klubů.

Cílem je poměřit basketbalové síly s nejsilnějšími a nejkvalitnějšími týmy z Evropy, ukázat hráčům na čem pracovat. Jeden z cílů v tomto projektu je vytvořit co možná největší hráčskou konkurenci, z níž se přirozeně vyrýsují ti nejlepší, rozhodli jsme se do projektu jít společně s partnerským klubem NH Ostrava. Každý z našich hráčů, který se bude chtít této akce zúčastnit, musí dokázat, že patří mezi nejlepší. Jak? Poctivým tréninkem, obětavostí, kamarádstvím, přidáváním si navíc, přístupem a hráčskými výsledky. Závěrečné nominace na každý turnaj budou dělat trenéři kategorií po vzájemné konzultaci, v průběhu sezony se tedy může nominace měnit. Každého turnaje se z Tygrů zúčastní ve své věkové kategorii přibližně 5 hráčů.

Přípravou na turnaje bude společný turnaj a trénink v Ostravě v termínu 7-10.9. Do Ostravy pojedou všichni kluci  2002, všichni kluci 2003 a 12 hráčů 2004. Ti budou mít příležitost v době společného tréninku a společně odehraného turnaje získat místo v nominaci na první turnaje, které se odehrají na konci září.

BK NH Ostrava si zahraje EYBL!!!

BK NH Ostrava bude v následující sezóně hrát mládežnickou euroligu EYBL CE

Jsme velice rádi, že všechny příznivce našeho klubu BK NH Ostrava, ale i celého basketbalu na Moravě, můžeme potěšit novinou, že i v této sezóně bude hrát BK NH Ostrava nejprestižnější evropskou soutěž EYBL (European youth basketball league). Poprvé ale jako stálý účastník, s hráčským zastoupením v kategoriích U14, U15, U16 (2004, 2003, 2002).

Jelikož má BK NH Ostrava pro následující sezóny novou vizi, jakožto kompletní výchovu hráčů od 5 do 20 let a soustavnou přípravu na jejich možné zahraniční angažmá, jsme velice rádi, že se nám podařilo získat podobný projekt, kterého se v minulosti již náš klub účastnil, avšak pouze na divokou kartu a s velmi nejistou budoucností ohledně startu v dalších sezónách. Cílem klubu bylo změnit naše postavení v tomto turnaji z divoké karty na stálého účastníka, což se nakonec podařilo a teď již bude záležet pouze na faktu, zda tuto výsadu NH pojistí prezentací kvalitního evropského basketbalu a dobrých výsledků.

Kompletní turnaj, včetně organizace, dostal s pověřením klubu na starost Marek Stuchlý, kterému bylo v tomto ohledu položeno několik otázek:

1. Co je to vůbec EYBL CE a co znamená pro NH?

M.S.: Projekt EYBL je zkratka čtyř slov, European youth basketball league a pro zjednodušení si jej můžeme představit jako mezinárodní koordinovanou evropskou soutěž, které se účastní pouze nejlepší týmy Evropy. Zkratka CE pak znamená středoevropská divize, jelikož celý EYBL se skládá z více divizí. Mistři a vicemistři těchto divizí pak hrají proti sobě v závěrečném superfinále. Naše divize se skládá ze dvou skupin, v každé skupině je 9 týmů. Nejprve tyto týmy hrají o postup do finálové skupiny divize mezi sebou v tabulce, která se rozdělí do dvou turnajů. V případě úspěchu pak pokračují na další turnaj finálové skupiny a v případě úspěchu i zde následuje superfinále. Jen postup do finálové skupiny divize je ale velkým snem, jelikož v cestě nám budou stát nejlepší evropské týmy počínaje maďarskými basketbalovými akademiemi, konče například týmy jako je Lido di Rome, nebo Bayern Mnichov.

Co se NH týče, znamená mnoho.. Již dlouho jsme hledali projekt, kterým bychom se dostali do Evropy a tato šance tu konečně je, je jasné, že nebude zadarmo, ale myslím si, že nejlepší hráči, mají dostat příležitost, porovnat se v Evropě. Koneckonců kde jinde než u nás? Stejný projekt má v ČR pouze USK Praha.

2. Řekl jsi, že to nebude zadarmo, co si pod tím představit?

M.S.: Zadarmo, podle toho, z jakého úhlu se na to díváme. Co se peněz týče, chceme k hráčům přistupovat opravdu podle toho, kdo co umí, ne podle toho, jestli hráč pochází z lépe, nebo hůře situované rodiny. Proto jsme zavedli jednotnou částku 2300,- za turnaj, ať hráč startuje v jakékoliv kategorii a cestuje do jakéhokoli města v Evropě, zároveň si také myslím, že částku 2300,- je ochoten obětovat pro sen svého dítěte každý rodič, přeci jen minimálně podobná částka se platí i za jakýkoli jiný turnaj v rámci sezóny. Zbytek finančních prostředků hradí klub, který zároveň hradí i kompletní pořádání jednoho z turnajů EYBL, zde se ale bavíme o daleko vyšších částkách, jak jsem ale již řekl, tuto investici jsme v zájmu našich kluků a prezentace našeho města a kraje v Evropě, ochotni podstoupit.

Pokud se na to ovšem díváme z pohledu hráčů a jejich nasazení, zadarmo to určitě nebude. Jelikož jeden z našich cílů v tomto projektu je vytvořit co možno největší hráčskou konkurenci, z níž se přirozeně vyrýsují ti nejlepší z nejlepších, rozhodli jsme se do projektu jít společně s partnerskými regionálními městy, partnerským klubem BŠ Tygři Praha. Každý, kdo se tedy bude chtít této akce aktivně zúčastnit, musí dokázat, že patří mezi nejlepší. A jak to dokáže? Poctivým tréninkem, obětavostí, kamarádstvím, přidáváním si navíc, přístupem a hráčskými výsledky. Závěrečné nominace pak budou dělat trenéři kategorií po vzájemné konzultaci před každým turnajem, v průběhu sezóny se tedy může nominace několikrát změnit, nikdo tedy nemá nic jistého.

3. Takže NH bude i pořádat turnaj EYBL? Kam jinam se ještě hráči mohou v rámci tohoto projektu podívat?

Ano, této příležitosti si velmi vážíme, ale zároveň nás velmi zavazuje, přece jen požadavky evropského basketbalu jsou vysoké. Program turnaje je zatím v konstrukci, nicméně datum 21. – 24. září je již jisté a ten kdo přijde, jistě nebude zklamán. Přijedou týmy jako maďarský Fehervar, Debrecen, Ratgeber, slovenské Levice, rumunská Oradea, srbský Zemun, finské Tampere a výběr Vídně.

Co se výletů týče, hráči toho mohou vidět opravdu hodně a nebude to jen tak v rychlosti z autobusu. Jelikož je turnaj čtyřdenní a hraje se jeden, nebo dva zápasy denně, zbyde jistě prostor i na kulturu a památky. A kam že se hráči podívají? To je různé a záleží na kategorii. V této sezóně mohu například nabídnou maďarský Debrecen, Šoproň, Fehervar a ještě atraktivnější destinace budou italský Řím, nebo bulharská Sofie, v jistých dvou turnajích základní tabulky.

4. Jak budou kluci do těchto destinací cestovat?

Jelikož silnice a dálnice do těchto míst jsou dnes již ve velice dobrém stavu pro tuto sezónu plánujeme výhradně osmimístná auta. Cestu naplánujeme s časovou rezervou a přes noc, takže s minimem provozu a případně možných komplikací a do vzdálenějších míst s výměnou minimálně dvou řidičů. Navíc z auta toho aspoň hráči více uvidí a také je zde výhoda dopravy po městě. Pokud to ale finanční situace dovolí, v následujících sezónách se dá uvažovat i o letadlech.

5. Jak se na podobný projekt NH připravuje, dá se na něj vůbec připravit?

Tak co se reprezentačních výběrů týče, musí se nalézt vhodné realizační týmy, možné soupisky i se změnami, řidiči atd. Když nepočítám pražské týmy, do NH v této sezóně přijde 5 nových perspektivních trenérů, z nichž každý má co nabídnout, tedy jen rozhodnout se mezi trenérským obsazením bude oříšek.

Co se pořádání turnaje týče, jak jsem řekl výše, zde jsou opravdu velká očekávání a my uděláme vše proto, abychom je naplnili. Jakmile se bude znát konkrétní program, nebo nějaké podrobnější info, jistě bude k dispozici na stránkách klubu.

Nedílnou součástí příprav je pak také manažerská, finanční a dotační stránka, tvorba prezentací projektu, komunikace atd., na kterých se zodpovědné osoby mohou doslova upracovat, pokud chceme zazářit jako celek…

6. Bude těžké udělat reklamu na podobný projekt?

To si nemyslím, jen ta vidina chlapeckého evropského basketbalu v Ostravě zaručuje sama o sobě velkou reklamu, kterou je jen třeba trochu rozvinout. My jsme hlavně hrdí, že po dlouhých letech má Nová Huť konečně možnost prezentovat sebe a své město basketbalem v Evropě.